Większość kredytów hipotecznych udzielanych przez banki w ostatnich latach było opartych o zmienną stopę procentową, najczęściej WIBOR + marża. Doradcy kredytowi i pracownicy banków zapewniali w wielu przypadkach, że nie ma możliwości aby stopy procentowe znacząco wzrosły, co rozmijało się z treścią dokumentów podsuwanych do podpisu. Okazuje się przy tym, że nie są to jedyne zarzuty pod adresem instytucji finansowych, które mogą stanowić podstawę podważania zawartych umów.
Główne problemy, które są związane z kredytami złotówkowymi, dotyczą przede wszystkim WIBOR-u i sposobu jego ustalania. Dodatkowo, okazuje się, że regulamin ustalania tego wskaźnika nie był wręczany konsumentom przy zawieraniu umowy, a więc trudno uznać, aby mógł on wiązać. Tym samym, oprocentowanie kredytu powinno być równe jedynie marży. I tu pojawia się pytanie, czy taka umowa w ogóle zostałaby zawarta przez strony? Biorąc pod uwagę zakładany przez bank poziom ryzyka wydaje się to wątpliwe, a to już może prowadzić do uznania umowy za nieważną.
W naszej Kancelarii przeanalizowaliśmy postanowienia umowne stosowane przez różne banki. Naszym zdaniem, istnieją podstawy do podważania zawartych umów, a orzecznictwo powinno ukształtować się podobnie pozytywnie jak w przypadku kredytów frankowych. Zachęcamy do kontaktu i przesłania dokumentów do bezpłatnej analizy. Na jej podstawie będziemy w stanie określić możliwe do dochodzenia roszczenia oraz szanse powodzenia sprawy.
Zakres naszych usług obejmuje w szczególności następujące zagadnienia:
- bezpłatna analiza umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego do CHF
- pomoc w uzyskaniu dokumentacji z banku
- przygotowanie pism przedsądowych
- sporządzenie pozwu i dalszych pism procesowych
- reprezentację na każdym etapie postępowania
- obronę w przypadku ewentualnego pozwu banku o wynagrodzenie z tytuły korzystania z kapitału