Kredyty frankowe (CHF)

Marcin Hotel
Radca Prawny dr Marcin Hotel

W prowadzeniu sprawy skupiam się na tym, żeby osiągnąć cel Klienta. Wybieram rozwiązania, które są nie tylko efektywne, ale i opłacalne.

Kancelaria frankowa w Krakowie zajmuje się obsługą prawną osób, które spłacają kredyt we frankach. Wytoczenie powództwa przeciwko bankowi pozwala na unieważnienie kredytu we frankach i na odzyskanie całości wpłaconych rat oraz kosztów kredytu. Jest to możliwość uwolnienia się od kredytu.

Kredyty we frankach szwajcarskich są „toksycznymi” produktami finansowymi, które masowo były oferowane klientom banków. Wzrost kursu franka szwajcarskiego doprowadził do znaczącej podwyżki wysokości rat zaciągniętego kredytu. Kredytobiorcy mają jednak możliwość walczyć o swoje prawa w Sądzie.

Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom zarówno w zakresie kredytów indeksowanych jak i denominowanych do franka szwajcarskiego. Udało się nam wywalczyć wiele pozytywnych wyroków dotyczących odfrankowienia i unieważnienia kredytu. Powierzając nam sprawę, mogą być Państwo pewni, że będzie ona prowadzona przez osobę mającą odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Z racji liczby prowadzonych spraw jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić szanse powodzenia sprawy, mając na uwadze między innymi to, jak orzekają różne składy sędziowskie.

Nasi Klienci doceniają nas w szczególności za rzeczową analizę sprawy i przedstawienie szans oraz ryzyk związanych z postępowaniem. Należy pamiętać, że nie każdą umowę można podważyć i powierzając nam sprawę, mają Państwo pewność, że otrzymają adekwatną informację na temat skutków i ryzyk wszczynanego postępowania. Jeżeli aktualnie istnieją jeszcze rozbieżności w orzecznictwie dotyczące posiadanych przez Państwa umów, to zostaniecie Państwo o tym poinformowani.

Zakres naszych usług obejmuje w szczególności następujące zagadnienia:

  • bezpłatna analiza umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego do CHF
  • pomoc w uzyskaniu dokumentacji z banku
  • przygotowanie pism przedsądowych 
  • sporządzenie pozwu i dalszych pism procesowych
  • reprezentację na każdym etapie postępowania
  • obronę w przypadku ewentualnego pozwu banku o wynagrodzenie z tytuły korzystania z kapitału

Ważne Informacje dla Frankowiczów

  1. Do jakiego Sądu należy złożyć pozew frankowy?

    Pozew frankowy należy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorców. Aktualnie nie ma możliwości wytaczania powództw ze względu na siedzibę banku. Wyjątkiem są tu sprawy przedsiębiorców, gdzie nadal taka możliwość została zachowana.

  2. Co to jest kredyt indeksowany do CHF?

    Kredyt indeksowany do CHF był do kredyt udzielany w polskich złotych, którego wartość była przeliczana na franki szwajcarskie po kursie z dnia uruchomienia kredytu.

  3. Co to jest kredyt denominowany do CHF?

    Kredyt denominowany do CHF do kredyt udzielany we frankach szwajcarskich, który jednak jest wypłacany w polskich złotych, po stosownym przeliczeniu według kursu stosowanego przez bank.

  4. Jakie są szanse na wygranie sprawy frankowej?

    Aktualnie orzecznictwo w sprawach frankowych jest bardzo korzystne dla kredytobiorców. W przypadku większości spraw szanse na wygranie sprawy są bardzo duże. W trakcie analizy umowy oczywiście w odpowiedni sposób identyfikujemy wszystkie ryzyka procesowe, tak żeby kredyt miał dokładny obraz swojej sytuacji procesowej.

  5. Czy można pozwać bank po spłacie kredytu we frankach?

    Możliwe jest pozwanie banku także po spłacie kredytu we frankach szwajcarskich. W takim wypadku żądanie pozwu opiera się na zwrocie całości wpłaconych do banku środków.

  6. Pozew o unieważnienie kredytu frankowego po rozwodzie

    Rozwód nie stanowi problemu do wytoczenia powództwa przeciwko bankowi. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego nie jest konieczne współuczestnictwo wszystkich kredytobiorców. W praktyce jednak zdarzają się wypadki, że poszczególni sędziowie mają odmienny pogląd na tę kwestię i wzywają do udziału w sprawie wszystkich kredytobiorców.

  7. Ugoda z bankiem w sprawie frankowej

    Ugoda z bankiem w sprawie frankowej jest możliwa. W praktyce jednak propozycje warte rozważenia są składane przez bank dopiero po wniesieniu pozwu. Taka propozycja oczywiście podlega dalszym negocjacjom i można zaproponować bankowi warunki, które będą dla nas bardziej korzystne.

  8. Śmierć kredytobiorcy frankowego a pozew przeciwko bankowi

    Śmierć jednego z kredytobiorców nie stanowi przeszkody w tym aby pozwać bank. W jego miejsce wstępują spadkobiercy na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia.

  9. Unieważnienie kredytu frankowego zawartego przez przedsiębiorcę

    Przedsiębiorca również może unieważnić swój kredyt frankowy. Odbywa się to na innych przesłankach niż w przypadku kredytów konsumenckich, ale jest to możliwe. Nasza kancelaria reprezentowała klientów w sporach a bankami, gdzie sąd uznał umowę za nieważną, pomimo że była ona związana z działalnością gospodarczą.

  10. Jak wygląda analiza umowy kredytowej?

    Analiza umowy kredytowej w naszej kancelarii jest bezpłatna. Na podstawie przedstawionej przez Państwa dokumentacji oceniamy, czy postanowienia umowne nadają się do podważenia. Oceniamy przy tym rzetelnie szanse powodzenia sprawy oraz informujemy o potencjalnych ryzykach. Analiza sprawy obejmuje także przedstawienie oferty na prowadzenie sprawy.

  11. Ile trwa sprawa frankowa?

    Sprawa frankowa przeważnie trwa 2-3 lata. W zależności jednak od konkretnego Sądu i jego obciążenia sprawami, czas ten może być dłuższy lub krótszy. Z naszej strony staramy się, aby wszystkie nasze czynności były podejmowane możliwie szybko.

  12. Czy można zawiesić spłatę kredytu na czas trwania postępowania?

    Zawieszenie rat na czas trwania postępowania jest możliwe. Następuje to poprzez złożenie stosownego wniosku o zabezpieczenie powództwa poprzez wstrzymania obowiązku płacenia rat określonych w umowie.

  13. Czy można pozwać bank mieszkając za granicą?

    Przebywanie za granicą nie jest problemem na drodze do wszczęcia procesu sądowego. Powierzając nam sprawę, klient udziela nam pełnomocnictwa, na podstawie którego reprezentujemy go w Sądzie.

  14. Jak wygląda przedawnienie roszczeń przeciwko bankowi?

    Co do zasady roszczenia przeciwko bankowi przedawniają się zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy w jednym z wydanych orzeczeń przesądził jednak, że termin przedawnienia nie może rozpocząć się zanim konsument dowiedział się o przysługujących mu prawach.

  15. Czy wykształcenie ekonomiczne jest problemem w pozwaniu banku?

    Wykształcenie ekonomiczne nie jest przeszkodą w pozwaniu banku. Istotne jest jedynie to, aby kredyt nie był związany z działalnością zawodową kredytobiorcy.

  16. Doświadczona kancelaria frankowa

    Nasza kancelaria posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych. Pomagamy w unieważnieniu kredytu i odzyskaniu nienależnie pobranych świadczeń od banku. Powierzając nam sprawę, mają Państwo pewność, że będzie ona prowadzona w należyty sposób przez kompetentnych prawników.




Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą pomocą prawną, zapraszamy do kontaktu. Nasza Kancelaria Prawa Gospodarczego ma siedzibę w Krakowie. Obsługujemy jednak także Klientów z innych miejscowości, a w szczególności z: Warszawy, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa czy Kielc. Istnieje także możliwość udzielenia pomocy zdalnej za pomocą środków porozumiewania się na odległość (tj. telekonferencja lub wideokonferencja).

Kontakt

+48 12 307 27 38

Kancelaria Prawa Gospodarczego TMH Kraków - Tomasz Marek Marcin Hotel Adwokaci i Radcowie Prawni spółka partnerska
Rynek Dębnicki 6/3
30-319 Kraków
Contact Form (#3)

FAQ

W celu umówienia się na spotkanie w Kancelarii Prawa Gospodarczego najlepiej skorzystać z kontaktu telefonicznej lub mailowego. Można również użyć formularza kontaktowego, dostępnego u dołu strony.

Kancelaria Prawa Gospodarczego otwarta jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00. W celu umówienia wizyty prosimy jednak o wcześniejszych kontakt, gdyż z uwagi na czynności zawodowe, pracownicy Kancelarii Prawa Gospodarczego bardzo często przebywają poza biurem.
Wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego ustalane jest zawsze indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania sprawy i niezbędnego nakładu pracy. Podstawą jest stawka godzinowa, jednakże po zapoznaniu się ze sprawą jesteśmy w stanie zaproponować ryczałtowe wynagrodzenie za określone czynności. W przypadku przedsiębiorców, zainteresowanych stałą bieżącą obsługą prawną, proponujemy zawsze indywidualne warunki współpracy.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich przedsiębiorców, którzy byliby zainteresowani stałą obsługą prawną. W zakresie rozliczeń możemy zaproponować wariant godzinowy (gdzie wynagrodzenie jest zależne od ilości przepracowanych godzin), wariant ryczałtowy (gdzie Klientowi za zapłatą stałej miesięcznej kwoty przysługuje do wykorzystania określona liczba godzin) oraz wariant mieszany, który stanowi połączenie dwóch wariantów, wskazanych wcześniej.
Tak, Kancelaria Prawa Gospodarczego udziela porad prawnych również w formie zdalnej, za pomocą urządzeń pozwalających na komunikację na odległość. Praktykowane są zarówno konsultacje telefonicznej, jak i przedstawianie opinii w formie mailowej lub też tradycyjnej – pisemnej.