Sąd Okręgowy w Krakowie wyrokiem z dnia 18.09.2024 r. uznał umowę kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego za nieważną. Pozwanym bankiem był Bank Millenium S.A.
Oprócz samego ustalenia nieważności umowy kredytu, Sąd zasądził również na rzecz naszego Klienta kwoty 98.375,65 zł i 45.394,62 CHF oraz koszty procesu.
Za niedozwolone zostały uznane w szczególności następujące postanowienia:
§2 ust. 2 Umowy
Kredyt jest indeksowany do CHF, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy. Po uruchomieniu kredytu lub pierwszej transzy kredytu wypłacanego w transzach Bank wysyła do Kredytobiorcy pismo, informujące o wysokości pierwszej raty kredytu, kwocie kredytu w CHF oraz jego równowartości w PLN zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu/ transzy, przy czym zmiany kursów walut w trakcie okresu kredytowania mają wpływ na wysokość kwoty zaciągniętego kredytu oraz raty kapitałowo odsetkowej.
§7 ust. 1 Umowy
Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z § 2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium SA.
Powyższe zapisy pozwalałby bowiem bankowi na samodzielne ustalanie kursu wymiany CHF/PLN co miało wpływ na wysokość zadłużenia kredytobiorcy. Zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem sądów powszechnych jak i TSUE, postanowienia tego typu są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumenta.
Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o procedurze unieważnienia kredytu frankowego, zapraszamy do zapoznania się z tekstem pt. „Unieważnienie kredytu we frankach”.
Jeżeli byliby Państwo zainteresowani naszą pomocą, szczegółowa oferta naszych usług znajduje się na stronie Kancelaria Frankowa Kraków.