Spłacony kredyt we frankach – jak odzyskać pieniądze?

Marcin Hotel
Radca Prawny dr Marcin Hotel

W prowadzeniu sprawy skupiam się na tym, żeby osiągnąć cel Klienta. Wybieram rozwiązania, które są nie tylko efektywne, ale i opłacalne.

Pieniądze ze spłaconego kredytu we frankach można odzyskać w drodze powództwa sądowego o zapłatę. Rozpoznając sprawę Sąd stwierdzi, że umowa jest nieważna i zasądzi zwrot wszystkich kwot, które zostały uiszczone na podstawie nieważnej umowy. W niektórych przypadkach będzie także możliwe zawarcie ugody z bankiem. W poniższym wpisie postaram się przybliżyć tematykę tego co oznacza spłacony kredyt we frankach i jak pozwać bank.

Czy mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy ze spłaconego kredytu frankowego?

Również po spłacie kredytu frankowego można domagać się zwrotu pieniędzy. Wszystkie wpłaty na rzecz, które były dokonane na podstawie nieważnej umowy co do zasady podlegają zwrotowi. To, że kredyt został spłacony w żaden sposób nie wpływa na prawa frankowiczów. W dalszym ciągu mogą oni skutecznie pozywać bank.

Spłacony kredyt CHF a pozew

Sprawa frankowa wiąże się zazwyczaj ze złożeniem pozwu. Frankowicze nie powinni się jednak obawiać tej procedury. Aktualne orzecznictwo zarówno sądów powszechnych jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystne dla konsumentów i przeważająca liczba spraw jest wygrywana. Wiele osób nie wie jednak o przysługujących im prawach. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że po spłacie kredytu, kredytobiorcy chcą po prostu zapomnieć o przygodzie z bankiem. Większość zatem prowadzonych spraw dotyczy zatem kredytów aktywnych. Nie można jednak zapominać, że nawet jeżeli kredyt został spłacony, to i tak można go unieważnić i odzyskać pieniądze wpłacone do banku tytułem rat i innych kosztów kredytu.

Jakie są szanse na wygranie sprawy z bankiem?

Szanse na wygranie z bankiem są bardzo wysokie. Przemawia za tym ugruntowana linia orzeczenia, poparta wypowiedziami Sądu Najwyższego i TSUE. Wszystkie problematyczne kwestie, które mogą się pojawić można zidentyfikować na etapie analizy dokumentów, tak aby proces sądowy był możliwie bezpieczny.

Co można uzyskać od banku w przypadku spłaconego kredytu?

W przypadku gdy doszło do spłaty kredytu frankowego możliwe jest odzyskanie od banku wszystkich kwot, które zostały wpłacone na podstawie nieważnej umowy. Chodzi tu zatem nie tylko o raty kapitałowe i odsetki ale także o prowizję czy koszty ubezpieczenia. Dodatkowo od momentu upływu terminu do zapłaty z wezwania do zapłaty, można żądać zapłaty przez bank odsetek za opóźnienie.

Spłacony kredyt we frankach a przedawnienie

Roszczenie o zwrot wpłaconych świadczeń przedawnia się na zasadach ogólnych (10 lat dla wpłat przed 9 lipca 2018 r. i 6 lat dla wpłat po tej dacie). Frankowicze mogą jednak powołać się orzecznictwo TSUE, zgodnie z którym początek biegu terminu przedawnienia nie może rozpocząć się zanim frankowicz dowiedział się o swoich prawach i możliwości unieważnienia umowy kredytu. W praktyce przyjmuje się, że momentem w którym konsument dowiedział się o przysługujących mu prawach jest chwila w której otrzymał analizę sprawy od kancelarii prawnej, której oddał swój kredyt do sprawdzenia. Oznacza to, że co do zasady nie jest możliwe aby roszczenie uległo przedawnieniu, gdyż jego termin zacznie biec dopiero od momentu uzyskania analizy sprawy przez prawnika.

Korzystne wyroki dla frankowiczów

Od wielu miesięcy większość wyroków zapadających w sprawach frankowych jest korzystna dla konsumentów. Sądy powszechnie przyjmują, że klauzule przeliczeniowe stanowią niedozwolone postanowienia umowne, gdyż pozwalają one na jednostronne określanie przez bank wysokości zobowiązania kredytobiorcy. Dodatkowo sądy wskazują także na zaniechanie w zakresie przedkontraktowych obowiązków banków. Chodzi tu brak adekwatnej informacji o ryzyku kursowym z jakim trzeba zmierzyć się w przypadku kredytu indeksowanego lub denominowanego do waluty obcej.

Pewnym podsumowaniem korzystnej dla frankowiczów linii orzeczniczej jest uchwała składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. akt: III CZP 25/22 (wcześniej III CZP 11/21), w której stwierdzono:

„1. W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.

2. W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.

3. Jeżeli w wykonaniu umowy kredytu, która nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.

4. Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy.

5. Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.”

Odzyskanie pieniędzy od Getin Noble Bank

Frankowicze, którzy zawarli umowę kredytu z Getin Noble Bank napotykają większe problemy na drodze do odzyskania wpłaconych do banku środków. Wszystko związane jest z upadłością banku. W zakresie rat powstałych przed ogłoszeniem upadłości, frankowicz aby dochodzić swoich praw, musi zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. W zakresie natomiast rat powstałych po tej dacie, przysługuje mu roszczenie o zapłatę do masy upadłości (które dochodzi się w tradycyjny sposób pozwem). Odzyskanie pieniędzy od Getin Noble Bank nie jest zatem niemożliwe.

Czy warto zawierać ugodę z bankiem?

W każdym wypadku, gdy bank zaoferuje nam ugodę, warto ją rozważyć. Niestety, najczęściej ugody proponowane na etapie przedsądowym są bardzo dalekie od tego, co można otrzymać w drodze procesu. Dopiero na etapie sprawy sądowej zdarza się, ze banki oferują ugody, które można uznać za atrakcyjne. Należy wówczas porównać korzyści które można uzyskać w wyroku i w drodze porozumienia i zestawić to z czasem, przez który trzeba będzie oczekiwać na pieniądze.

Jak pozwać bank po spłaceniu kredytu we frankach?

Aby pozwać bank, w pierwszej kolejności należy wystosować wezwanie do zapłaty do banku. Należy w takim piśmie oznaczyć jakiej kwoty się domagamy i wskazać podstawę swojego roszczenia. Następnie, gdy bankowi upłynie termin na zapłatę należy przygotować pozew i złożyć go w sądzie. Pozew jest to specjalne, sformalizowane pismo, które rozpoczyna proces sądowy. Po wymianie pism przez strony, Sąd wyznacza rozprawę, na której wydaje wyrok. Wyrok zasądzający oznacza zwrot pieniędzy z kredytu frankowego.

Jakie są koszty prowadzenia sprawy frankowej?

Na koszty prowadzenia sprawy frankowej składają się koszty sądowe oraz wynagrodzenie kancelarii. Te pierwsze to 1.000 zł opłaty sądowej i 17 zł opłaty skarbowej od złożenia pełnomocnictwa. Wynagrodzenie kancelarii jest natomiast wyceniane odrębnie, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Oprócz bowiem samych zapisów umownych, należy wziąć pod uwagę także okoliczności zawarcia umowy, które należy uwzględnić przy konstruowaniu strategii procesowej.  

Kancelaria Frankowa Kraków

Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach, zachęcam do kontaktu z naszą Kancelarią. Wspólnie przeanalizujemy Państwa sytuację i na pewno znajdziemy rozwiązanie. Jesteśmy Kancelarią, która w pierwszej kolejności stawia na jakość obsługi. Tym różnimy się od wielu „internetowych” kancelarii, że podpisujemy się pod swoją pracą imieniem i nazwiskiem. Posiadamy stałe biuro w Krakowie, w którym możemy umówić się na spotkanie. Każdy z partnerów Kancelarii jest adwokatem lub radcą prawnym posiadającym odpowiednie uprawnienia do wykonania zawodu jak również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pomogliśmy już wielu osobom, więc możemy pomóc także i Państwu.

Więcej o naszej Kancelarii można dowiedzieć się pod tym linkiem: Kredyty frankowe

dr Marcin Hotel

dr Marcin Hotel

Specjalizuję się w prawie gospodarczym. Stopień doktora nauk prawnych uzyskałem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jestem członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Więcej o mnie....

Jeśli szukacie Państwo pomocy dotyczącej powyższej tematyki, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Prawa Gospodarczego w Krakowie. Oprócz samego Krakowa, prowadzimy także sprawy na terenie całej Polski, a w szczególności w miastach takich jak: Warszawa, Katowice, Tarnów czy Rzeszów. Istnieje także możliwość udzielenia pomocy zdalnej za pomocą środków porozumiewania się na odległość (tj. telekonferencja lub wideokonferencja).

Kontakt

+48 12 307 27 38

TMH Tomasz Marek Marcin Hotel Adwokaci i Radcowie Prawni spółka partnerska
Rynek Dębnicki 6/3
30-319 Kraków
Contact Form (#3)